BIZNES

Dlaczego nie warto wymieniać waluty na lotniskach?

0

Przygotowując na urlop nasze finanse warto wziąć pod uwagę, w jaki sposób będziemy płacić po dotarciu na miejsce.

Nawet jeśli nastawiamy się na płatności kartą, to zawsze warto mieć ze sobą trochę gotówki. Oczywiście waluty obowiązującej w kraju, do którego się udajemy. Czy warto wymienić złotówki na lotnisku tuż przed lotem, czy jednak lepiej zrobić to wcześniej?

Walizka spakowana, dokumenty gotowe, nocleg zarezerwowany. Wakacyjna check lista niemal wzorowo odhaczona. Zostaje jeszcze wymiana pieniędzy. Kantory lotniskowe mogą stanowić naszą ostatnią deskę ratunku. Ale czy warto? Musimy mieć świadomość, że wymieniając w nich pieniądze, nie zyskamy, a co więcej, stracimy. Wszystkiemu winny jest tzw. spread walutowy (różnica między kursem kupna a sprzedaży), na którym tego typu kantory „ostatniej szansy” zarabiają. Koszt wymiany banknotów na lotnisku w niektórych przypadkach może nawet przewyższyć wartość naszej podróży, szczególnie przy wymianie kilkuset jednostek.

Trzeba pamiętać, że na lotniskach zawsze jest drożej. I nie chodzi tu tylko o wyższe ceny walut, ale także posiłki, napoje czy kawę. Butelka wody może kosztować nawet 10 złotych, a skromny obiad ponad 50 PLN. Dzieje się tak, ponieważ najemcy lokali znajdujących się na lotnisku muszą płacić bardzo wysokie czynsze, jest mała konkurencja, a pasażerowie nie mając wyboru i tak korzystają z tego, co jest dostępne. Podobnie jest ze znajdującymi się tam z kantorami stacjonarnymi.

Gdzie więc wymienić złotówki na inną walutę, żeby nie przepłacić? Od kilku lat dużą popularnością cieszą się kantory internetowe jak np. dobrykantor.pl, czyli platformy, na których dokonamy wymiany waluty online. Tam mamy do czynienia z najniższym kursem walut dostępnym a rynku oraz z najmniejszym spreadem. Cała transakcja odbywa się online, co jest to przede wszystkim wygodą i oszczędnością czasu, a także bezpieczeństwem. Plusem jest także fakt, że niezależnie, czy chcemy wymienić środki na ostatnią chwilę, czy znacznie wcześniej, możemy to zrobić przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, bez wychodzenia z domu, z biura, pracy, czy siedząc na lotnisku i oczekując samolotu. Wystarczy urządzenie mobilne i dostęp do Internetu. Trzeba jeszcze dodać, że wcześniejsza wymiana waluty ma tę przewagę, że mamy szansę na zakup środków po korzystniejszym kursie.

Dobre przygotowanie do urlopu, to podstawa udanego wypoczynku. Dlatego jeszcze w trakcie planowania trzeba wziąć pod uwagę kwestię wymiany walut i dokonać jej wcześniej, by później już tylko spokojnie wyruszyć w drogę. Trzeba przede wszystkim zastanowić się jaką walutę zabrać na wakacje. Oczywiście nawet będąc już na wakacjach istnieje jeszcze możliwość dokonania przelewu zagranicznego ale zajmuje nam to więcej czasu więc dla własnego spokoju i bezpieczeństwa lepiej jest wcześniej wymienić walutę w kantorze internetowym.

Kultury inne niż nasze

Previous article

Groover – Craftpoint

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in BIZNES