BIZNES

Pierścienie uszczelniające czyli niezawodne oringi. Czym wyróżniają się uszczelki techniczne typu o-ring?

0
Pierścienie uszczelniające
SONY DSC

Definicja O-ringów – zwanych również “elastycznymi uszczelkami” – mówi więcej o ich przeznaczeniu niż sama nazwa. W końcu, pomimo pewności, że wszyscy spotkaliśmy te małe części w kształcie litery “O” w jakimś urządzeniu, nie możemy twierdzić, że wiemy bardzo wiele o wartości, jaką wnoszą do naszego życia. Niemal każdy rodzaj urządzenia mechanicznego wykorzystuje elementy, które wymagają dodatkowego uszczelnienia w celu zapewnienia bezpiecznej pracy.

Niezależnie od tego, czy wynika to ze specyfiki maszyny i troski o jej prawidłowe funkcjonowanie, czy też z materiałów, z którymi maszyna pracuje, prawidłowe uszczelnienie techniczne jest warunkiem koniecznym bezpiecznej pracy każdego urządzenia (czy to pompy, silnika, wymiennika ciepła itp.).

Czym jest oring? Uszczelnienia techniczne i ich właściwości

Oringi to uszczelki gumowe o zwymiarowanej konstrukcji hydraulicznej i odporne na temperaturę (po odpowiednim usieciowaniu). Mogą być stosowane w różnego rodzaju maszynach, przyrządach i urządzeniach. Ogólnie rzecz biorąc, ich zastosowanie zależy od wymaganych parametrów danego obiektu – czynnikami decydującymi są głównie warunki otoczenia i poziom ciśnienia. Uszczelki te zapewniają wysoką odporność na korozję i zużycie w wyniku kontaktu z cieczami zarówno ropopochodnymi, jak i wodnymi, a także na obciążenia mechaniczne spowodowane kontaktem z ostrymi przedmiotami, częściami łączącymi itp. oraz narażeniem na działanie wysokich temperatur. Oringi mają szczególne znaczenie, jeśli chodzi o uszczelnianie. Ich kształt zapewnia idealnie równomierne rozłożenie nacisku, zmniejszając tym samym ryzyko uszkodzenia. Mniejsza szerokość tego typu uszczelek ma jeszcze jedną zaletę: podczas gdy inne typy uszczelek potrzebują więcej miejsca wokół siebie dla idealnego uszczelnienia, oringi pozwalają na zmniejszenie odległości między dwoma połączonymi powierzchniami. Są one niezwykle ważne w maszynach, instalacjach i prawie wszystkich innych urządzeniach pracujących pod ciśnieniem.

Jeśli chodzi o powietrze, wodę, smary, materiały syntetyczne i inne płyny wyciekające z urządzeń, potrzebne jest właściwe uszczelnienie. Oringi to małe pierścienie gumowe, które pasują do rowka i są przeznaczone do zatrzymywania wycieków powietrza i płynów. Oringi są wykonywane z różnych materiałów. Ich kształt, typ i materiał decydują o tym, jaką pełnią funkcję. O-ringi są stosowane w wielu różnych gałęziach przemysłu. Kształt o-ringu sprawia, że jest on doskonałym materiałem uszczelniającym. Jest to samoformujący się materiał uszczelniający, co czyni go idealnym wyborem dla większości zastosowań.

SONY DSC

Uszczelnienia gumowe, NBR, EPDM, FPM, FKM czyli zastosowanie oringów

Oringi są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania maszyn i instalacji pracujących pod wysokim ciśnieniem. Spośród wszystkich rodzajów uszczelek, najczęściej spotykane podczas rutynowej eksploatacji lub demontażu urządzeń przemysłowych są o-ringi. O-ringi to małe elementy gumowe, których konstrukcja sprawia, że doskonale nadają się do zapewnienia właściwego uszczelnienia dla wielu różnych zastosowań i materiałów. Oringi są najczęściej stosowanym uszczelnieniem konstrukcyjnym. Wymagają minimalnej konserwacji i są łatwe w montażu i demontażu. Ważne jest również to, że oringi są dostępne na rynku w bardzo dużych ilościach. Ze względu na swój kształt o-ring wykorzystywany jest w wielu branżach i zastosowaniach. Doskonale układają się wokół pasów, maszyn i urządzeń elektronicznych. oring jest najlepszym uszczelnieniem zapobiegającym przedostawaniu się kurzu i wilgoci do danego przyrządu lub części.

Gdy tylko urządzenie mechaniczne zaczyna pracować, nieuchronnie wywołuje obieg płynów (gazów, cieczy, powietrza), czasem niebezpiecznych. W większości przypadków ruchome części urządzeń, które pracują w temperaturach przekraczających poziom otoczenia (w większości przypadków powyżej 260°C), muszą być wyposażone w elementy uszczelniające znane jako O-ring. Cechą charakterystyczną takich części jest to, że są one trwałe i niezwykle odporne na ścieranie, ciśnienie i inne czynniki zewnętrzne, które mogą negatywnie wpływać na ich funkcjonowanie. Oring to najskuteczniejsze uszczelnienie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

Zarezerwuj busy do Anglii bez wychodzenia z domu!

Previous article

Gont bitumiczny – tanie i trwałe pokrycie dachowe dostępne w różnych kształtach i różnych kolorach

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in BIZNES