SPORT I ZDROWIE

Kołowrotki karpiowe – co warto o nich wiedzieć? Pojemność szpuli, siła hamulca, wolny bieg szpuli

0
Kołowrotki karpiowe

Kołowrotek karpiowy to bardzo ważny element sprzętu wędkarskiego, często niedoceniany przez wędkarzy, a przecież kołowrotek słabej jakości zaprzecza idei dobrego, a przede wszystkim skutecznego sprzętu. Chcąc łowić skutecznie, efektywnie i komfortowo, należy zadbać o to, aby sprzęt wędkarski był wysokiej jakości, co oznacza, że należy zastosować w nim szereg rozwiązań. Kiedy karpiarz w końcu uświadamia sobie, że standardowa szpula (występująca w większości kołowrotków spinningowych) nie jest już w stanie zaspokoić jego potrzeb, wtedy nadchodzi czas na zmianę zwykłego kołowrotka wędkarskiego.

Rewolucja ta nie wymaga dużych nakładów finansowych, a przynosi poprawę jakości i precyzji łowienia. Tu z pomocą przychodzą kołowrotki karpiowe. Charakteryzują się one ogromnymi zaletami. Kołowrotek wędkarski to cylinder na wędce, który umożliwia przechowywanie żyłki wędkarskiej. Istnieje wiele różnych rodzajów kołowrotków o różnych właściwościach i przeznaczonych do różnych zastosowań. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kołowrotki karpiowe. Mają one wiele cech szczególnych, ale niezwykle istotną jest to, że oferują bardzo dużą wytrzymałość na zerwanie, co umożliwia łowienie dużych i silnych ryb.

Charakteryzują się również dużą pojemnością szpuli i bardzo szybkim zwijaniem linki z dużych odległości. W każdym kołowrotku karpiowym są trzy najważniejsze elementy: Solidna obudowa, rozwiązanie technologiczne – dające nam większą niezawodność pracy w każdych warunkach oraz hamulec, niezwykle istotny dla wszystkich technik połowu niezależnie od rodzaju ryb, które chcemy złowić. Kołowrotek karpiowy jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia. Kołowrotek daje nam możliwość łowienia na odległość, oraz szybką reakcję w kluczowych momentach podczas łowienia ryb. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać kołowrotek, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, bo od niego zależy nie jedna nieudana wyprawa wędkarska. Każdy kołowrotek karpiowy to starannie dopasowana konstrukcja charakteryzująca się dużą szpulą, płynnymi obrotami i świetnymi komponentami. W ofercie znajdują się modele z systemem przedniego hamulca oraz z wolną szpulą. Bardzo trwałe wykonanie kołowrotków sprawia, że nadają się one do wszystkich technik połowu.

Solidny karpiowy kołowrotek – kołowrotki karpiowe z tylnym hamulcem czy hamulcem przednim?

Skuteczna gra z karpiem sprawi, że zakochamy się w tym gatunku. Karpie są trudne do złowienia, ale prawda jest taka, że pod wieloma względami są one łatwiejsze do złowienia niż inne ryby. Dlatego wędkarze łowiący karpie mają duże szanse na złowienie ryby tam, gdzie inni wciąż czekają na branie. Łowienie karpi jest techniczne i wymaga koncentracji, ale w każdym dniu może się zdarzyć okazja, której nie dorówna żaden inny gatunek: krótko mówiąc, każda minuta wyprawy jest owocna.

Istnieją dwa rodzaje kołowrotków karpiowych: z przednim hamulcem i z wolną szpulą. Kołowrotek z przednim hamulcem posiada z boku regulator sprzęgła, który służy do uwalniania żyłki. Można je włączyć, gdy ryba bierze i pozwolić jej na pobranie pewnej ilości żyłki, zanim zaczniemy z nią walczyć. Kołowrotek z wolną szpulą ma dodatkową przekładnię zwaną sprzęgłem, którą można włączyć lub wyłączyć za pomocą przełącznika. Mechanizm ten umożliwia ustawienie prędkości, z jaką żyłka opuszcza kołowrotek, nawet jeśli nie naciskamy na szpulę, ale jednocześnie pozwala na wypuszczenie żyłki, jeśli ryba się odczepi. Kołowrotki karpiowe są przeznaczone do połowu z dużą ilością zanęty i w trudnych warunkach. Są dostępne w różnych rozmiarach i mają solidne komponenty, aby móc zwijać największe ryby. Kołowrotki karpiowe są wykonane z materiałów odpornych na korozję i zaprojektowane do pracy w trudnych warunkach. Wiele kołowrotków karpiowych posiada ergonomiczne, antypoślizgowe uchwyty, które ułatwiają długie trzymanie, zapobiegają uderzaniu knykciami o wędzisko i ułatwiają zwijanie.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem wędkarskim https://www.ng24.pl/

Szafa metalowa do biura i nie tylko. Metalowa szafa i jej zastosowanie

Previous article

Plastyfikatory – substancje zwiększające elastyczność i poprawiające właściwości betonu, zapraw, wylewek i tworzyw sztucznych

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply