SPORT I ZDROWIE

Jak usunąć kleszcza? Ważne wskazówki.

0

Czy właśnie zostałeś ugryziony przez kleszcza? Ważne jest, aby szybko usunąć pasożyta. Ale nie w byle jaki sposób! Dowiedz się, jak bezpiecznie usunąć kleszcza, krok po kroku.

Chociaż nie każde ukąszenie kleszcza powoduje boreliozę, ważne jest, aby szybko usunąć pasożyta, aby ograniczyć ryzyko zakażenia. Może się to wydawać łatwe, ale wymaga znajomości i przestrzegania pewnych precyzyjnych kroków. Jak więc prawidłowo usunąć kleszcza?

Ukąszenie kleszcza: jak je rozpoznać?

Do ukąszeń kleszczy dochodzi najczęściej w lasach, parkach, ogrodach, na łąkach, a nawet polach. Dlatego też przed udaniem się w te miejsca warto przyjąć pewne odruchy, takie jak noszenie długich i zakrywających ubrań, zamkniętych butów, unikanie zakrzaczonych ścieżek czy stosowanie repelentów. To wszystko są skuteczne wskazówki zapobiegawcze, które ograniczają ryzyko ukąszenia przez kleszcze.

Po powrocie ze spaceru na łonie natury zaleca się zatem sprawdzenie różnych części ciała pod kątem ewentualnych ukąszeń kleszczy. I nie bez powodu: kiedy te pasożyty nas kąsają, nie odczuwamy bólu, ponieważ wstrzykują one w skórę substancje znieczulające. Taka obserwacja pozwala na zlokalizowanie i usunięcie kleszcza. Które miejsca powinny być dokładnie sprawdzone po powrocie ze spaceru? Pachy, fałdy podkolanowe, genitalia, pępek, kanały uszne i skóra głowy.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli planowałeś użyć eteru lub usunąć go paznokciami, nie rób tego! Nie ma mowy o usunięciu kleszcza bez wiedzy, jak to zrobić. Pierwszym krokiem jest zaopatrzenie się w środek do usuwania kleszczy. Znane również jako haczyk na kleszcze, to akcesorium w kształcie małego łomu pozwala na uchwycenie pasożyta w najlepszy możliwy sposób, aby usunąć go prawidłowo. Celem jest usunięcie nie tylko widocznej części kleszcza, ale również jego grzędę, która wbija się w skórę i nie jest widoczna z zewnątrz.

Oto instrukcja krok po kroku, jak usunąć kleszcza.

1. Umieścić przyrząd wokół pasożyta i jak najbliżej skóry, a następnie delikatnie pociągnąć ruchem obrotowym. ruch obrotowy pozwala na “odkręcenie” kleszcza.

2. Zdezynfekuj obszar za pomocą zmodyfikowanego alkoholu lub produktu antyseptycznego.

3. Nie należy dotykać kleszcza gołymi rękami, gdyż może on jeszcze ukąsić. Po zabiciu włóż go w chusteczkę lub na kawałek taśmy i wyrzuć do kosza.

Co robić po usunięciu kleszcza?

Po usunięciu kleszcza należy zachować szczególną ostrożność: ważne jest, aby obserwować dotknięte miejsce przez 30 dni, zanim zaobserwuje się ewentualne powstanie zmiany skórnej, która przybiera wygląd czerwonej, okrągłej plamy, która rozprzestrzenia się stopniowo i jest charakterystyczna dla choroby z Lyme, czyli boreliozy.

Jeśli zauważysz takie zaczerwienienie i/lub nietypowe objawy, takie jak gorączka lub ból, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby mógł on przepisać leczenie antybiotykiem. Istnieją również inne powody, dla których należy skonsultować się z lekarzem, np. jeśli ukąszenie kleszcza nastąpiło w czasie ciąży, jeśli osoba ukąszona jest dzieckiem poniżej 8 roku życia, jeśli masz obniżoną odporność, jeśli kleszcz był wbity dłużej niż 36 godzin lub jeśli nie wiesz, jak długo kleszcz był obecny.

Jak skutecznie umyć okna?

Previous article

Jak się jeździ samochodem elektrycznym?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply