Turystyka

Jezioro Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska)

0

Pogoria IV (Kuźnica Warężyńska) to jeden z największych zbiorników wodnych na południu Polski, o powierzchni ponad 5 km² i obwodzie około 13 km. Zbiornik jest stosunkowo nowy, powstał w 2005 roku wskutek zalania kopalni piasku „Kuźnica Warężyńska”. Zasilany jest wodami Czarnej Przemszy i ma połączenie rurociągowe z pobliską Pogorią III. Jezioro charakteryzuje się czystą wodą, miejscami o głębokości przekraczającej 20 metrów. W okolicach jeziora można spotkać plażowiczów, wędkarzy, nurków oraz osoby korzystające ze sprzętu pływającego.

Infrastruktura i atrakcje

Na chwilę obecną, brakuje rozbudowanej infrastruktury turystycznej wokół jeziora. Niemniej jednak, w okolicach Pogorii IV działają kluby żeglarskie. Woda w jeziorze jest bardzo czysta, co przyciąga liczne tłumy w upalne dni. Mimo dużej powierzchni, plaże bywają zatłoczone. W okolicach jeziora funkcjonuje nieoficjalna plaża dla nudystów.

Bezpieczeństwo i środowisko

Niestety, na jeziorze często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji spowodowanych przez nieodpowiedzialnych użytkowników łodzi motorowych. Brak jest również odpowiedniej infrastruktury, takiej jak kosze na śmieci czy utwardzone parkingi.

Dojazd

Dojazd nad Pogorię IV jest możliwy wyłącznie własnym transportem kołowym. W pobliżu zbiornika przebiegają dwie główne trasy – DK86 oraz S1.

Armaturowe nowinki – najnowsze trendy w łazienkowym designie

Previous article

Markizy tarasowe – Twój osobisty kącik wypoczynku

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Turystyka