Turystyka

Puławy – ciekawa propozycja na urlop w Polsce.

0
Puławy

Lubelszczyzna ma wiele do zaoferowania turystom szukającym ciszy, spokoju i kontaktu z naturą. Coś dla siebie znajdą również zwolennicy bardziej miejskich atrakcji. W tym artykule skupimy się na jednym z najchętniej odwiedzanych miast – Puławach.

Puławy jako część lubelskiego trójkąta turystycznego

Czy słyszeliśmy już o lubelskim trójkącie turystycznym obejmującym Kazimierz Dolny, Nałęczów i właśnie Puławy? Jeśli nie, koniecznie nadróbmy zaległości w tej dziedzinie! Jak podają wiadomości Puławy, miasta te dają ciekawe i liczne możliwości spędzenia wolnego czasu. Można śmiało założyć, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Sprawdźmy, co do zaoferowania ma nasza tytułowa miejscowość, licząca około 46 tysięcy mieszkańców i obejmująca około 50 kilometrów kwadratowych. Jakie piętno odcisnęli w miejscowości arystokraci, a jak wykorzystywane jest ciekawe przyrodniczo położenie Puław? 

Zespół pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich

Nie oszukujmy się – tym, co najbardziej przyciąga turystów do Puław, jest Pałac Czartoryskich, którego architektura i historia robi wrażenie na wszystkich odwiedzających, zwłaszcza tych zainteresowanych tematem. Budowla została zaplanowana przez księżną Izabelę Czartoryską, a następnie wykonywana na przełomie XVIII i XIX wieku. To tutaj w 1801 roku powstało pierwsze polskie muzeum przechowujące pamiątki narodowe. Ono również powstało z inicjatywy księżnej, która za wszelką cenę chciała uwiecznić to, co w kraju było najcenniejsze. 

Raj dla rowerzystów

Nie każdy jest jednak koneserem sztuki czy miłośnikiem historii. Niektórzy wolą zdecydowanie bardziej aktywny wypoczynek. Na szczęście Puławy mają wiele atrakcji również dla nich! 

Miasto postarało się na przykład o to, by wyznaczyć aż cztery szlaki rowerowe: niebieski, czerwony, żółty i zielony. Pierwszy z nich ma długość 30 kilometrów i prowadzi przez rezerwat przyrodniczy Piskory, gdzie przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć unikalne okazy ptaków i wodnej roślinności. Kolejny, czerwony szlak przebiega m.in. przez Kazimierski Park Krajobrazowy oraz Małopolski Przełom Wisły. Zielonym kolorem oznaczono trasę prowadzącą przez Kazimierz Dolny i obejmujący liczne wzniesienia, równiny i kamieniołomy. Żółty kolor zarezerwowano natomiast dla szlaku wiodącego przez pola i lasy, których część położona jest wzdłuż rzeki Kurówki. Niezależnie od tego, który kolor wybierzemy, na pewno uda nam się zrelaksować wśród puławskiej przyrody!

Spływy kajakowe

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach przygotował dla miejscowych mieszkańców i turystów jeszcze jedną atrakcję, spływy kajakowe. Mamy do wyboru trasę na rzece Wiśle, Kurówce, Chodelce i Wieprzu. Każda z nich zapewni nam możliwość obcowania z naturą i spory przypływ adrenaliny. Po zakończonym wysiłku możemy odpocząć w jakimś urokliwym miejscu łatwym do znalezienia na każdej z wyznaczonych tras spływu. 

Magiczne Ogrody

Rodziny z dziećmi również nie będą się nudzić w Puławach. Jedna z atrakcji znajdująca się 13 kilometrów od miasta skierowana jest właśnie do nich. Są to Magiczne Ogrody mieszczące w sobie różne baśniowe strefy, takie jak:

  • Dom Czarodzieja,
  • Marchewkowe Pole,
  • Robankowa Łąka,
  • Bulwiakowa Osada, 
  • Mordole,
  • Wodny Świat, 
  • Krasnoludzki Gród,
  • Mroczysko (przeznaczone dla dzieci powyżej 6 roku życia).

Park daje okazję do spędzenia w ciekawy sposób czasu na świeżym powietrzu. Ogród został zaprojektowany w ten sposób, by o każdej porze móc go zwiedzać i podziwiać mnogość barw. Zadbano także o to, by różnorodność gatunkowa roślin była jak największa.

Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie

Innym punktem obowiązkowym na trasie rodzinnych wycieczek w okolicy Puław jest Park Labiryntów. Zrelaksować mogą się tu osoby dorosłe, a dzieci na pewno chętnie spędzą czas w wiosce tematycznej. Otaczająca miejsce zieleń sprzyja wyciszeniu. Możemy podziwiać tu kazimierskie galerie sztuki, nałęczowskie ogrody czy piękno Krainy Lessowych Wąwozów wraz z licznymi zabytkami utrwalone w miniaturach. Najmłodsi będą zapewne zachwyceni rozwiązywaniem ukrytych zadań i zdobyciem Lauru Zdobywcy Labiryntów.

Dentysta w okolicach Działdowa – znaki rozpoznawcze renomowanej kliniki stomatologicznej

Previous article

Jak wybrać najlepsze laboratorium analityczne? Te cechy muszą być spełnione

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in Turystyka