BUDOWNICTWO

Blaty granitowe w kuchni – blaty z kamienia

0
Blaty granitowe w kuchni – blaty z kamienia

Blaty granitowe są inwestycją, która może być przekazywana przez pokolenia. Trwałość materiału zapewnia, że blaty nie są tylko elementem kuchni, ale będą służyć przez lata. Rodzaj kamienia, który wybierzemy zależy od naszych preferencji – istnieje naprawdę wiele opcji, dzięki czemu można stworzyć wygląd na miarę w swojej kuchni. Blaty są cięte i kształtowane specjalnie dla naszej kuchni, co gwarantuje idealne dopasowanie i sprawia, że wyglądają one tak, jakby zawsze były częścią oryginalnego projektu.

Czym jest granit?

Granit jest kamieniem naturalnym, który powstaje poprzez schłodzenie magmy głęboko w skorupie ziemskiej, tworząc w ten sposób kryształy. Są one następnie przetwarzane na arkusze, które mogą być wykorzystywane jako blaty kuchenne. Kamienie są wydobywane na całym świecie, ale jedne z najlepszych jakościowo granitów można znaleźć w Brazylii i Chinach.

Blaty kuchenne – rodzaje granitowych blatów kuchennych

Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, jakiego rodzaju kamienia należy użyć do wykonania blatów kuchennych, ponieważ każdy rodzaj ma inne właściwości – kolor, wzór ziarna itp., dlatego ważne jest, aby wybierać mądrze. Oto kilka przykładów:

– czarny granit posiada maleńkie pory wypełnione cząsteczkami grafitu, dzięki czemu jest bardzo odporny na plamy i zarysowania. Występuje w różnych odcieniach od jasnej do ciemnej czerni, m.in szarości i zieleni. Błyszczący wygląd zawdzięcza drobinkom miki, która jest wynikiem rozkładu węgla lub łupków podczas sedymentacji;

– złoty granit wygląda podobnie do kwarcytu, ponieważ ma jasny, żółto-złoty kolor i proste linie ziarna, ale jest rzadszy niż czarny kamień. Jest on również bardziej odporny na zarysowania i plamy niż biały kamień – co oznacza, że nasza kuchnia dłużej zachowa lśniący wygląd;

– szary granit ma piękną, delikatną fakturę i średnio ciemny kolor, który może wahać się od szarego do zielonego w zależności od zawartości żelaza w kamieniu. Istnieją również srebrne granity, w których znajdziemy szare żyły obok czerwonych lub różowych, a nawet zielonych, jeśli jest w nich dużo miedzi;

– czerwony granit jest spektakularnie wyglądającym kamieniem, który z pewnością sprawi, że blat kuchenny będzie oszałamiający. Występuje w różnych odcieniach od jasnoczerwonego do głębokiego, rdzawego koloru. Jeśli wolimy cieplejsze odcienie, wybierzmy ciemniejsze odmiany, będą one lepiej uzupełniać drewniane szafki;

– biały granit ma delikatną teksturę i jest generalnie bardziej odporny na plamy niż czarne lub ciemnoszare kamienie. Ma luksusowy wygląd, który dobrze współgra z każdym rodzajem wystroju kuchni, zarówno nowoczesnym, jak i tradycyjnym;

– różowy granit jest wszechstronną opcją. Różowy ton waha się od jaśniejszego różu do głębszych kolorów wina w zależności od zawartości żelaza w kamieniu – ciemniejsze odcienie będą lepiej prezentować się w tradycyjnych kuchniach, podczas gdy jaśniejsze kolory będą pasować do bardziej nowoczesnych stylów.

Oczywiście, istnieje wiele innych rodzajów granitu. Te wymienione powyżej są tylko przykładami.

Rodzaje wykończeń blatów granitowych – różne powierzchnie blatów z kamienia

Istnieje wiele różnych rodzajów wykończenia blatu z granitu, można wybrać w zależności od tego, jak błyszczące lub matowe blaty kuchenne chcemy – od satyny do wysokiego połysku. Jest to ważna decyzja, która nie powinna być podjęta bez namysłu, ponieważ wpłynie to na to, jak praktyczne i łatwe w użyciu będą powierzchnie blatów kuchennych, zwłaszcza jeśli lubimy gotować!

Satyna

Ten rodzaj wykończenia jest idealny dla tych, którzy uwielbiają gotować, ponieważ zmniejsza ryzyko utknięcia żywności i innych zanieczyszczeń w kamieniu. Ma miękką, nie odbijającą światła powierzchnię, która jest łatwa do czyszczenia i utrzymania.

Wysoki połysk

To wykończenie sprawia, że kuchnia wygląda luksusowo i nowocześnie. Wysoki połysk daje bardzo gładką powierzchnię, która może być niebezpieczna, jeśli używamy noży lub innych ostrych przyborów – zaleca się zawsze używać podkładek!

Istnieje jeszcze więcej wykończeń, ale te powinny dać nam wyobrażenie o tym, co jest dostępne i pomóc nam podjąć decyzję o rodzaju wykończenia, które najlepiej pasuje do naszego stylu i osobistych preferencji.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/

Promienniki elektryczne w Twoim tarasie – ogrzewanie zewnętrzne na podczerwień

Previous article

Płytki Pamesa – czym charakteryzują się płytki Pamesa?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in BUDOWNICTWO