BUDOWNICTWO

Pergole tarasowe i ogrodowe – różnorodność konstrukcji

0

Coraz częściej w ogrodach lub na nowocześnie urządzonych tarasach można się spotkać z pergolami. Są to lekkie, ażurowe, ale jednocześnie bardzo trwałe i wytrzymałe konstrukcje, które służą zwykle jako podpora dla roślin, ale wykorzystywane są również przez architektów wnętrz do nadania odpowiedniego charakteru projektowanemu wnętrzu. Pergole fantastycznie sprawdzają się w wydzielaniu kącika dla odpoczynku i relaksu, oferując cień i dając domownikom poczucie prywatności.

W ogrodach spotyka się raczej pergole wolnostojące. Konstrukcja pergoli tarasowych składa się w takim wypadku z przynajmniej czterech słupków podtrzymujących oraz mniej lub bardziej zagęszczonej kratownicy ułożonej jako zadaszenie. Na rynku dostępne są zarówno pergole o drewnianym, jak i metalowym stelażu, ale ich elementy wykończeniowe mogą być wykonane również z tworzyw sztucznych, takich jak technorattan, czy naturalnych, na przykład rattan. Buduje się pergole różnej wielkości – pod niektórymi jest przewidziane miejsce na stolik kawowy i kilka miejsc siedzących, inne są konstruowane wyłącznie jako element podtrzymujący pnące się kwiaty i są wąskim elementem wystroju ogrodu lub tarasu.

Tarasowe pergole zwykle mają nieco inną konstrukcję, ze względu na ograniczoną przestrzeń. W przypadkach konstrukcji pergoli tarasowych, rezygnuje się z dwóch słupków podtrzymujących pergole na rzecz przykręcenia kratownicy (lub belki podtrzymującej kratownicę) do elewacji budynku. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy taras, tym dłuższa musi być pergola i do podtrzymania jej konstrukcji nie wystarczą wyłącznie dwa narożne słupki. Doskonale w takich przypadkach sprawdzą się przęsła płotów wykonanych z drewna, rattanu czy tworzyw sztucznych, które zapewnią dodatkową stabilność zadaszenia oraz więcej prywatności. Bardzo często, w przypadku konstrukcji pergoli tarasowych, można spotkać się z pokryciem kratownicy tkaniną, która zapewni więcej ochrony przed promieniami słońca, niż sama kratownica. Taką tkaninę można zamontować w mechanizmie, który steruje stopniem zakrycia pergoli w zależności od zapotrzebowania domowników. W przypadku pokrycia pergoli materiałem, warto zwrócić dodatkowo uwagę na to, aby był wodoodporny.

Konstrukcja pergoli tarasowych występuje również w dwóch wariantach ze względu na kąt nachylenia zadaszenia. Spotkać się można z pergolami zbudowanymi w kształcie prostopadłościanu, ze wszystkimi kątami prostymi i kratownicą położoną równolegle do podłogi. Takie pergole wyglądają bardzo nowocześnie i sprawdzają się na tarasach zaprojektowanych w stylu modernistycznym. Bardziej klasyczne pergole tarasowe mają kratownicę nachyloną pod niewielkim kątem w stosunku do podłogi, przez co jej krawędź zewnętrzna jest położona niżej, niż krawędź przytwierdzona do elewacji domu. Nadaje to pergoli bardziej tradycyjnego wyglądu i jest też praktyczne w przypadku pokrycia kratownicy wodoodpornym materiałem – padająca na zadaszenie woda będzie mogła spływać z pergoli i nie będzie stała w materiale, tworząc nieestetyczne wgłębienia.

więcej na modnytaras.pl

 

Wzmocnij biznes przez biznesplan

Previous article

Prawidłowy wybór bramy rolowanej

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

More in BUDOWNICTWO