Większość pacjentów, słysząc o próchnicy, myśli o trudnym i skomplikowanym, ale przede wszystkim drogim leczeniu. Ale próchnica to nie tylko dziura, to infekcja bakteryjna jamy ustnej, a to z kolei może stanowić bardzo duży problem. Około 95 procent wszystkich ludzi cierpi na próchnicę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozwija się próchnica, jakie objawy powodują próchnicę i jak można jej zapobiegać czytaj dalej.
Aby pojawiła się dziura w zębie, wcześniej musi nastąpić kilka sytuacji. Przed próchnicą można zaobserwować płytkę nazębną z bakteriami. Im dłużej płytka nazębna i bakterie będą funkcjonować w jednym miejscu, tym bardziej prawdopodobne będzie powstanie dziury, co w konsekwencji będzie prowadzić do próchnicy wymagającej leczenia. Im więcej niezdrowego jedzenia i im mniej uwagi poświęcasz codziennej pielęgnacji zębów, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy.
Jak powstaje dziura i skąd bierze się próchnica?
Niektóre bakterie odgrywają ważną rolę w powstawaniu próchnicy. Bakterie żyją w płytce nazębnej i żywią się cukrem z naszego pożywienia. Podczas trawienia tego cukru bakterie wytwarzają kwas, który jest szkodliwy dla szkliwa zębów. Próchnica może być widoczna gołym okiem jako białe plamy na zębach. Zwykle pojawiają się nad dziąsłami i jest to pierwsza oznaka powstania próchnicy. Jeśli chodzi o profilaktykę, niezwykle pomocna, jak nie kluczowa jest higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów zwłaszcza w trudnodostępnych miejscach może być jednak bardzo trudne, dlatego nie zawsze można zapobiec powstawaniu bakterii. Szczoteczką nie zawsze można dotrzeć do głębokich miejsc. Stopniowo na szorstkiej powierzchni gromadzą się bakterie, a zmiana próchnicowa ciemnieje. Powstały otwór należy szybko wypełnić. Przy złej higienie jamy ustnej dziura może zniszczyć ząb w ciągu nawet kilku miesięcy. W skrajnych sytuacjach można odbudować uszkodzony ząb. Decydując się na implanty Poznań należy do topowych miejscowości z najlepszymi specjalistami na rynku.
Jakie są objawy próchnicy?
Dzięki skutecznej profilaktyce i regularnym kontrolom u dentysty można zapobiec tego rodzaju problemom opisywanym powyżej. Jeśli jesteś przeczulony na punkcie swoich zębów, powinieneś zwrócić dużą uwagę na poniższe objawy, które zazwyczaj wskazują powstawanie próchnicy. Są to przesadna wrażliwość zębów na zimno, słodkie i gorące napoje czy potrawy, pojawienie się przebarwień na powierzchni zębów, a także nieświeży oddech. Przed powstaniem próchnicy zazwyczaj pacjenci doświadczają bólu zęba, który nie ustępuje.
Jak zapobiegać próchnicy zębów? Przede wszystkim profilaktyka! Pacjenci dbający o stan swojego uzębienia powinny zadbać o właściwą dietę zdrową dla zębów, regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych czy o mycie zębów pastą do zębów zawierającą fluor. To wszystko w połączeniu będzie bardzo skuteczną ochroną przed próchnicą.
Comments